Maria Konopnicka


Kto przychodzi nam na myśli, gdy słyszymy "Rotę" czy "Naszą szkapę"? Jest tylko jedna osoba, polska poetka i nowelistka - Maria Konopnicka. Jej dorobek literacki obejmuje głównie liryki, nowele, poematy, ale i także książki dla dzieci oraz młodzieży. Dzieła tworzyła, opierając się na realizmie, dotykała w nich wielu problemów, z którymi w czasie jej życia borykało się społeczeństwo. Odwoływała się również do spraw dotyczących całego narodu, a w jej utworach łatwo dostrzec jawny protest choćby przeciw germanizacji.

Maria Konopnicka - biografia

Maria Konopnicka urodziła się w 1842 roku w Suwałkach, a zmarła 1910 we Lwowie. Oprócz powiększania swojego dorobku literackiego zajmowała się także publicystyką i krytyką literacką. Mając dwadzieścia lat, wyszła za mąż, jednak ze względu na niezadowolenie małżonka z powodu pisarskiej kariery, Maria rozwiodła się i samotnie wychowywała szóstkę dzieci. Borykając się z problemami finansowymi, musiała podjąć się pracy korepetytorki. Była współinicjatorką konspiracyjnych akcji społecznych, nawet podczas swego pobytu poza granicami kraju.

Twórczość Marii Konopnickiej - nowele, wiesze, baśnie, pieśni

Do najpopularniejszych dzieł Marii Konopnickiej należy cykl nowel "Na drodze", który zawiera takie utwory jak "Mendel Gdański" czy "Naszą szkapę". W nowelach Konopnicka starała się nie tylko ukazać dramat walki z nędzą, ale również problem, jakim był wówczas antysemityzm.

Z kolei "Rota" to pieśń, która dzięki muzyce skomponowanej przez Feliksa Nowowiejskiego miała zostać hymnem państwowym. Mimo że się nim nie stała i tak solidnie odcisnęła się w patriotycznym boju o niepodległość Polski.

Do najpopularniejszych pozycji dla dzieci autorstwa Marii Konopnickiej należy m.in. baśń "O Krasnoludkach i sierotce Marysi", w której wraz z nadejściem wiosny krasnale postanawiają wypełniać wiele zadań, w tym pomóc tytułowej Marysi. Przeuroczymi opowiastkami dla najmłodszych są także pozycje Szkolne przygody Pimpusia Sadełko” i “Stefek Burczymucha”.  Konopnicka jest także autorką licznych wierszych dla dzieci, w tym słynnego cyklu “O Janku Wędrowniczku.