Stanisław Barańczak

Data i miejsce urodzenia: 13 listopada 1946 Poznań
Data i miejsce śmierci: 26 grudnia 2014 Newtonville
Kraj pochodzenia: Polska
Nagrody i wyróżnienia: Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski, Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”
Gatunek literacki: Literatura piękna, Poezja i dramat, Biografie
Ważne dzieła: Jednym tchem, Sztuczne oddychanie
Cytat autora: “Kto ci powiedział, że wolno się przyzwyczajać? Kto ci powiedział, że cokolwiek jest na zawsze?" Stanisław Barańczak, Wiersze zebrane

Stanisław Barańczak to polski poeta, eseista i krytyk literacki, ale także zasłużony tłumacz literatury angielskiej. Prywatnie brat pisarki Małgorzaty Musierowicz.

Stanisław Barańczak ukończył I Liceum Ogólnokształcące, a następnie filologię polską na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. W czasie studiów pełnił funkcję kierownika literackiego Teatru Ósmego Dnia, należał również do grupy poetyckiej zwanej "Próby".

W 1973 roku Stanisław Barańczak uzyskał doktorat na podstawie rozprawy o twórczości Mirona Białoszewskiego. Pracownikiem naukowym UAM był do 1977 roku, kiedy to usunięto go z uczelni za działalność w Komitecie Obrony Robotników i inne działania opozycyjne. W 1981 roku wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie pracował na Uniwersytecie Harvarda. Zmarł w Newtonville w 2014 roku.

Jako tłumacz sięgał zarówno po barokową poezję metafizyczną, jak i teksty Emily Dickinson, Elizabeth Bishop czy Seamusa Heaneya bądź piosenki Beatlesów. Uważany jest za przedstawiciela poznańskiej szkoły przekładu. Ma na swoim koncie publikacje dotyczące teorii przekładu, które mają ogromną wartość dydaktyczną. Szczególnym przykładem jest tutaj pozycja "Ocalone w tłumaczeniu".

Stanisław Barańczak debiutował w 1965 roku na łamach miesięcznika "Odra" wierszem "Przyczyny zgonu". Pierwszy tom poezji Barańczaka nosił tytuł "Korekta twarzy" i ukazał się w 1968 roku. Wśród późniejszych zbiorów na uwagę zasługują: "Podróż zimowa", "Pegaz zdębiał" i "Chirurgiczna precyzja".

Stanisław Barańczak jest też autorem esejów, m.in. "Ironia i harmonia. Szkice o najnowszej literaturze polskiej", "Język poetycki Mirona Białoszewskiego", "Książki najgorsze", "Czytelnik ubezwłasnowolniony" czy "Tablica z Macondo. Osiemnaście prób wytłumaczenia, po co i dlaczego się pisze".

  • Wiersze zebrane

    Tom" Wierszy zebranych" Stanisława Barańczaka w całość odkrywa ( a raczej potwierdza) tajemnicę poetyckiego warsztatu poety: sytuacje, zdarzenia, obrazy, niezależnie od czasu (politycznego), czy przestrzeni (geograficznej), niezależnie od stanu naszej duszy są jedynie wielokrotnym refleksem,...
    Książka, op. miękka
    66,60 zł
    wysyłka w 24 godziny